• دانشجوگاه
  • دبیرستان
  • کنکور
  • کاردانی
  • کاردانی به کارشناسی
  • کارشناسی
  • کارشناسی ارشد
  • دکتری
  • اکانت ویژه

daneshjugah

دانشگاه های برتر ایران در جهان :
بر اساس آخرین رتبه بندی سال ۲۰۱۵ لایدن ۱۳ دانشگاه ایرانی در میان ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان مورد شناسایی ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفته است.
دکتر گزنی معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت:نظام رتبه بندی لایدن یکی از معتبرترین نظام های رتیه بندی بین المللی و وابسته به مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند است لایدن برای چهارمین دوره متوالی به معرفی برترین دانشگاه های بین المللی پرداخته است.
در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ لایدن ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان شناسایی ارزیابی و مورد رتبه بندی شده است.
عملکرد دانشگاه های ایران در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ لایدن نشان می دهد که از لحاظ پژوهشی دانشگاه های ایران نسبت به سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بهتر شده است.
رتبه بندی لایدن برای هر یک از سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ارائه شده است برای انجام رتبه بندی در هر سال اطلاعات مرتبط با مرجعیت و دیپلماسی علمی هر دانشگاه در یک دوره چهار ساله تحلیل شده اند که این دوره چهار ساله به دو سال قبل از تاریخ رتبه بندی باز می گردد.
به عنوان نمونه ، برای رتبه بندی سال ۲۰۱۵ اطلاعات مدارک منتشر شده در برترین مجلات بین المللی برای سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ مورد بررسی قرار گرفته اند.
گزنی در سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاهی از کشور در رتبه بندی لایدن حضور نداشت.در سال ۲۰۱۳ در مجموع ۵ دانشگاه از دانشگاه های کشور در این نظام رتبه بندی شدند.در سال ۲۰۱۴ تعداد دانشگاه های کشور به ۱۲ مورد رسید.در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۳ دانشگاه از ایران در جمع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.
دانشگاه های ایرانی حاضر که در این رتبه بندی هستند : دانشگاه تهران ، دانشگاه شریف ، دانشگاه امیر کبیر ، علم و صنعت ، تربیت مدرس ، صنعتی اصفهان ، دانشگاه شیراز ، فردوسی مشهد ، شهید بهشتی ، علوم پزشکی تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران ، دانشگاه علوم پزشکی ، شهید بهشتی و دانشگاه تبریز .
معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت : نسبت به سال های گذشته عملکرد علمی و پژوهشی دانشگاه های کشور رشد قابل ملاحظه ای را نشان می دهد به نحوی که کلیه دانشگاه های کشور در بیشتر این شاخص ها رشد مثبتی داشته اند ایران دارای بیشترین دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ لایدن در بین کشورهای منطقه خاورمیانه است در این رتبه بندی ۱۱ دانشگاه از ترکیه ، ۷ دانشگاه از رژیم اشغالگر قدس، ۷ دانشگاه از عربستان سعودی و تنها ۳ دانشگاه از مصر در مجموع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.
در طی بررسی دانشگاه های ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است که دانشگاه های ایران از وضعیت بهتری بخصوص در مرجعیت علمی در مقایسه با دانشگاه های ترکیه برخوردارند.عربستان سعودی در شاخص های دیپلماسی علمی بهتر از دانشگاه های ایران عمل کرده است اما در بخش مرجعیت علمی ( در رتبه بندی وابسته به حجم تولیدات علمی) دانشگاه های ایران برتری دارند.
به عنوان نمونه دانشگاه تهران در شاخص ۵۰% پر استنادترین تولیدات علمی (وابسته به حجم تولیدات علمی)رتبه ۲۷۵ دنیا را کسب کرده است.
در رتبه بندی لایدن از شاخص های متنوعی برای دانشگاه های بهره می جوید. از همین رو ۷۵۰ دانشگاه برتر در شاخص های مختلفی مورد رتبه بندی قرار می گیرند.
رتبه دانشگاه های کشور در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ بهبود یافته است.

بازدید :
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function cystats_getPostVisitsByID() in /home3/daneshju/public_html/wp-content/themes/daneshju/single.php:29 Stack trace: #0 /home3/daneshju/public_html/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /home3/daneshju/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home3/daneshju...') #2 /home3/daneshju/public_html/index.php(17): require('/home3/daneshju...') #3 {main} thrown in /home3/daneshju/public_html/wp-content/themes/daneshju/single.php on line 29