• دانشجوگاه
  • دبیرستان
  • کنکور
  • کاردانی
  • کاردانی به کارشناسی
  • کارشناسی
  • کارشناسی ارشد
  • دکتری
  • اکانت ویژه

رشته های پزشکی

رشته های پزشکی :

نظام آموزش پزشکی عمومی شامل ۵ دوره است :

۱-علوم پایه

۲-فیزیوپاتولوژی

۳-کارآموزی بالینی

۴-کارورزی بالینی

۵-کارورزی

دوره های آموزش دکتری حرفه ای پزشکی شامل مراحل زیر می باشد :

الف)علوم پایه : برای آشنایی دانشجویان با مباحث پایه است آمادگی لازم را نیز برای یادگیری علوم بالینی در آنان بوجود می آورد.

این دوره به مدت ۲ سال است و دانشجو در پایان این دوره آزمونی شامل کلیه دروس است در آن شرکت می کند و در صورت موفقیت به دوره بعدی راه می یابد.و هر دانشجو می تواند حداکثر دو بار در این آزمون شرکت کند.

ب)فیزیوپاتولوژی:آگاهی از مبانی فیزیولوژیک ، شناخت مکانیزم بیماریها و عامل موثر در انها نشانه های بیماریها و تشخیص و درمان آنها است که شما می توانید آنها را در این دوره فرا بگیرید.این دوره به مدت ۶ ماه است و در آن دانشجو ضمن آگاهی از مبانی فیزیولوژیک ، با مکانیزم بیماریها و عوامل موثر در انها به طریق تحلیل گرانه آشنا می شود.

ج)کارآموزی بالینی : در این دوره شما با آثار و علائم بیماریها از دیدگاه بالینی . آزمایشگاهی و به کار بردن اندیشه ، استدلال و نتیجه گیری سریع در طراحی عملیات پیشگیری و درمان است.این دوره به مدت ۲۰ ماه است و هدف آن شناخت آثار و علائم بیماری ها از دیدگاه بالینی و آزمایشگاهی بدست آوردن توانایی های لازم در به کاربردن اندیشه ،نتیجه گیری سریع به منظور برخورد منطقی و صحیح با بیمار و طراحی عملیات پیشگیری درمانی است.

د)کارورزی بالینی:یکی از مهم ترین قسمت پرورش مهارت است و در مراحل بعدی قدرت تصمیم گیری ، اعتماد به نفس و تکمیل پرورش اندیشه از طریق رویارویی مستقیم کارورز با مسائل بهداشتی ، درمانی و تقبل مسئولیت مستقیم امور بهداشتی ، درمانی به عهده همه است.این دوره به مدت ۱۸ ماه می باشد.

ه)کارورزی : دانشجویان قبل از شروع مرحله کارورزی ، در کنکور کارورزی که شامل کلیاتی از دروس پایه و اصلی و عمومی فیزیولوژی علوم بالینی است به صورت مستقیم برگزار می گردد.تمامی فارغ التحصیلان ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند.

فارغ التحصیلان این رشته بعد از گذراندن موارد ذکر شده باید مهارت های زیر را کسب کرده باشند:

۱-تشخیص بیماری و پیشگیری

۲-مدیریت و سرپرستی مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی

۳-مشارکت در امر تحصیلی و پژوهشی در ارتباط با بیماری ها

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر :

ادامه تحصیل دانشجویان به ۲ صورت می باشد۱-ادامه تحصیل در رشته های تخصصی بالینی که داوطلب بعد از قبولی در امتحان پذیرش دستیاری سراسری کشور می تواند در رشته های تخصصی که در حال حاضر در داخل کشور ارائه می شوند ادامه تحصیل دهد.۲-ادامه تحصیل در رشته های علوم پایه.

بازدید :
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function cystats_getPostVisitsByID() in /home3/daneshju/public_html/wp-content/themes/daneshju/single.php:29 Stack trace: #0 /home3/daneshju/public_html/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /home3/daneshju/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home3/daneshju...') #2 /home3/daneshju/public_html/index.php(17): require('/home3/daneshju...') #3 {main} thrown in /home3/daneshju/public_html/wp-content/themes/daneshju/single.php on line 29