• دانشجوگاه
  • دبیرستان
  • کنکور
  • کاردانی
  • کاردانی به کارشناسی
  • کارشناسی
  • کارشناسی ارشد
  • دکتری
  • اکانت ویژه

123

با سلام و درود خدمت تمامی دانشجویان عزیز ایرانی ، در این قسمت ما به دانشکده های دانشگاه شهید بهشتی می پردازیم.

اول از همه کل دانشکده های دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب حروف الفبا نام می بریم و در هر کدام از آنها را مختصر خدمتتان معرفی میکنیم ، با نوشته های ما همراه باشد.

۱-دانشکده الهیات و ادیان ۲- دانشکده ادبیات و علوم انسانی ۳- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی ۴- دانشکده حقوق

۵-دانشکده فیزیک ۶- دانشکده شیمی ۷- دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی ۸- دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی

۹- دانشکده علوم ریاضی ۱۰- دانشکده علوم زمین ۱۱- دانشکده علوم زیستی ۱۲- دانشکده مدیریت و حسابداری

۱۳- دانشکده معماری و شهرسازی ۱۴- دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ۱۵- دانشکده مهندسی هسته ای

۱۶- دانشکده مهندسی انرژی و فناوریهای نوین.

 

تاریخچه دانشکده الهیات و ادیان

با توجه به جامعیت دانشگاه شهید بهشتی و احساس خلأ نسبت به عدم وجود دانشکده الهیات و ادیان در میان مجموعه دانشکده ها و با توجه به استعداد لازم برای تاسیس این دانشکده، پس از بررسی­ها و برگزاری نشست­های تخصصی توسط اعضای هیأت علمی سرانجام با موافقت شورای دانشگاه و هیأت امناء و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری مجوز تأسیس دانشکده الهیات و ادیان در سال ۱۳۸۶ صادر گردید.

گروه معارف اسلامی؛

گروه فلسفه و کلام؛

گروه ادیان و عرفان؛

گروه مدرسی معارف اسلامی؛

گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی؛

این دانشکده ی تازه تاسیس با در اختیار داشتن ۲۳ عضو هیات علمی به امر آموزش دینی ومعنوی دانشجویان درمقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد می پردازد و ترکیب اعضای هیات علمی آن به شرح ذیل میباشد.

استادیار ۲۲نفر

مربی ۱نفر

ضرورت و اهمیت ایجاد رشته­های جدید در دانشکده الهیات و ادیان

بحران معنویت و بحران عمیق معرفتی که گریبان انسان را در قرن بیستم به بعد گرفته و مورد اذعان بسیاری از دانشمندان انسانشناسی می­باشد، سبب گردیده تا دوباره رویکردی نو به معنویت و دین در جهان معاصر و در جوامع مختلف پیدا شود. در این رهگذر تاسیس مکاتب و روشهای مختلف برای خلق معنویت و همچنین مطالعات و پژوهشهای بنیادین در قلمرو معارف دینی و در حوزه های گوناگون ادیان و پاسخ به این نیاز اصیل و حقیقی انسان به اندازه­ای شایع گردیده که همردیف مهمترین رشته­های علمی روز تولید محتوا دارد.

در چنین شرایطی بویژه با توجه به اینکه نظام جمهوری اسلامی بر اساس دین و محتوای اسلامی بنیان گذارده شده، ضرورت پرداختن دانشگاههای کشور با متدولوژی علمی و پژوهشی و متناسب با زمان و زبان روز به مطالعات دینی و اطلاع از پیشرفتهای مطالعاتی در این حوزه و دریافت مسائل و پرسشهای اساسی حوزه معرفت دینی و چگونگی مواجهه متفکران و فیلسوفان معاصر با مسائل جدید به خصوص مسائلی که در تقابل با آموزه­های دینی قرار می­گیرند بیش از پیش آشکار می­شود.

بدیهی است نیل به این مهم بدون آشنایی صحیح از نظامهای معرفتی و کلامی سایر ادیان و مکاتب و همچنین بدون اطلاع از نقاط ضعف و قوت آنها در حل اساسی­ترین مسائل و دغدغه های انسان معاصر که عبارتست از « روش زندگی» و « معنای زندگی»، میسر نمی باشد . از این رو تاسیس رشته کلام و عرفان تطبیقی در راستای دستیابی به چنین هدفی قرار می گیرد. دانشجو در این رشته با پرسشهای اساسی در حوزه های معرفتی و جهان شناختی روبرو گشته که از سویی با معارف بنیادین و مبتنی بــر اصیــل­تـــرین مـنـابع اسلامی و از سوی دیگر؛ دیدگاههای کلامی و اعتقادی برخی ادیان و مکاتب مطرح آشنا می­گردد.

نگرش تطبیقی به فهم درست آموزه های ادیان کمک خواهد رساند و راهی به سوی معنویت و دین حقیقی خواهد گشود.

 

 

 

بازدید :
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function cystats_getPostVisitsByID() in /home3/daneshju/public_html/wp-content/themes/daneshju/single.php:29 Stack trace: #0 /home3/daneshju/public_html/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /home3/daneshju/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home3/daneshju...') #2 /home3/daneshju/public_html/index.php(17): require('/home3/daneshju...') #3 {main} thrown in /home3/daneshju/public_html/wp-content/themes/daneshju/single.php on line 29